atgal į sąrašą

MEDININKŲ PILIS

Medininkų aukštumoje įsitvirtinusi pilis – gerai išsilaikiusi ir viena didžiausių Lietuvoje. Verta atvykti ja pasigrožėti, sudalyvauti čia organizuojamuose renginiuose.

Medininkai susiformavo prie vieno seniausių ir didžiausių Lietuvoje prekybos kelių. Pakelėje daug pilkapynų, piliakalnių bei senųjų gyvenviečių pėdsakų, iš kurių galima spręsti, kad kelias nutiestas I m. e. tūkstantmetyje. Keliaudami juo lietuviai pasiekdavo rusų žemes. Iš architektūrinių šaltinių sunku pasakyti, kada tiksliai buvo pastatyta pilis. Manoma, kad gyvenvietė ir pilis atsirado XIV a. pirmoje pusėje, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino valdymo laikais. Pirmąkart Medininkų pilis rašytiniuose šaltiniuose paminėta XIV a. pasakojant apie vieną kryžiuočių žygių.

Pilis stūkso greta aukščiausių Lietuvos kalvų – Aukštojo bei Juozapinės. Rekonstruotos pilies pagrindiniame bokšte lankytojai gali susipažinti su nuolat veikiančia ekspozicija ir nuo apžvalgos aikštelės pasidairyti po apylinkes. Dabartiniai šeimininkai smalsiuosius kviečia į įvairius renginius, čia vyksta konferencijos, fotografijos, grafikos, tapybos parodos. Lankytojams atvertos 4 nuolatinių ekspozicijų salės. Penkių aukštų bokšte pristatoma Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija, supažindinama su kitomis mūrinėmis pilimis, galima apžiūrėti ypatingus archeologinius radinius. Čia eksponuojama anuomet naudota ginkluotė: patrankos, akmeniniai sviediniai ir kita karinė technika. Viena salė skirta Prezidento A. M. Brazausko medžioklės trofėjams ir medžioklės peilių kolekcijai. Viršutiniame aukšte įrengta reprezentacinė salė.

Mūrinė Medininkų pilis yra keturkampio formos, gardinio, arba aptvarinio, tipo. Iš tokio tipo pilių Lietuvoje ji didžiausia ir, beje, – viena didžiausių Vidurio ir Rytų Europoje! Pilį juosia dvigubi gynybiniai grioviai (vienas jų pripildytas vandens) bei medinė siena. Bendras plotas su gynybiniais grioviais – apie 6,5 ha. Pilį sudaro 4 bokštai. Juos jungia beveik 2 m storio ir 15 m aukščio sienos su vartais ir šaudymo angomis. Pagrindinio gynybinio bei gyvenamojo bokšto (donžono) aukštis – apie 30 m. Statinio architektūra kukli ir nesudėtinga. Sunku išskirti ryškesnius stiliaus bruožus, tačiau pilies vartai su smailiomis arkomis ir bokšto langai primena gotikinę stilistiką.

Kontaktai

Šv. Kazimiero g. 2, LT-13192 Medininkų k., Vilniaus r.

8 528 53947

aleksandras.krivoseinas@medininkaipilis.lt

Nuoroda į svetainę

Nuotraukos