Neries regioninis parkas, įsikūręs Vilniaus rajono teritorijoje, savo lankytojams siūlo net 7 pažintinius maršrutus pėsčiomis arba dviračiais parko teritorijoje:
Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas
(ilgis 2,30 km, trukmė – 1,5 val., pritaikytas neįgaliesiems).
Dūkštų ąžuolynas – tai pats didžiausias ir vienas seniausių natūralių ąžuolynų visoje Lietuvoje. Medinės takų dangos dėka, sengire grožėtis gali ir šeimos su mažais vaikais, ir neįgalieji. Šis takas – vienas gražiausių ir ilgiausių neįgaliesiems pritaikytų pažintinių takų visoje Lietuvoje.
Dūkštos pažintinis pėsčiųjų takas
(ilgis 5,00 km, trukmė – 3 val.) „Tūkstantis laiptelių kalnų upės pakrantėmis“.
Dūkštos pažintinis takas – tai vienas sudėtingiausių, daug fizinių jėgų reikalaujantis, tačiau pats įdomiausias Neries regioninio parko maršrutas. Prieš daugybę metų Lietuvoje tirpstantys ledynmečio vandenys giliai pragraužė žemę, sukurdami nepakartojamo grožio lietuvišką kanjoną – Dūkštos upelio slėnį. Čia, miškingame ir vingiuotame slėnyje, stūkso praeities liudytojai – Bradeliškių ir Buivydų piliakalniai bei piramidę primenantis Karmazinų alkakalnis. Keliaudami taku galėsite aplankyti ne tik juos, bet ir užkopti į dvi aukštas atodangas, apkabinti storiausią apylinkėse Šventąjį Daubų ąžuolą bei pasigrožėti puikia Neries slėnio panorama, atsiveriančia nuo Ąžuolų kalno regyklos.
Kairiojo Neries kranto turizmo trasa
Ši trasa – tai džiugus nuotykis keliaujant dviračiais (užtruksite apie 5 val.), automobiliu (apie 3-4 val. su sustojimais) ar pėsčiomis (viena ar dvi dienos). Kaip sakė vienas šios trasos lankytojas: “oras ten toks grynas, kad teršti jį automobiliu – tiesiog nuodėmė“. Tad ir mes siūlome šią miškų ir upės apsuptą trasą įveikti ne automobiliu, o dviračiu. Taip ne tik neteršite gamtos, bet ir spėsite joje įsibūti, giliau ją pajusti, o namo parsivešite gyvesnius įspūdžius! Be to, savo kojomis išbandysite įdomų, nelygų ir kalvotą, trasos reljefą.
Visame 25 km ilgio maršrute įrengtos medinės krypties nuorodos, tad būkite ramūs – rasite teisingą kelią. Prie lankytinų objektų pamatysite informacinius stendus. Jie bus puikūs kelionės gidai, kuriuos perskaitę sužinosite daug naujo ir įdomaus apie šias apylinkes. Čia gausu įvairiausių gamtos ir kultūros paveldo objektų: Neryje stūkso “Užkeiktų vestuvių” akmenys, o jos pakrantėje – paslaptinga konglomerato uola. Prie Kragžlių pilkapyno auga pušis – „Raganos šluota“ – o už kelių km. rasite ir “Raganų ratą”… Prie Ausiutiškių ar Panerių galėsite pasigrožėti įspūdingomis panoramomis – jos atsiveria iš apžvalgos bokštelių. O ištroškusius atsigaivins skaidrus Pinyklos mitologinio šaltinio vanduo. Pasak padavimų, jis gydo skaudančias akis, o nusiprausus juo veidą, grįžta jaunystės grožis…
Grabijolų pažintinis takas
Grabijolų pažintinis takas – tai „laukinis“ pėsčiųjų takelis, kuriuo iš etnografinio gatvinio Grabijolų kaimo galite nueiti iki storiausio ąžuolo visame Neries regioniniame parke – senolio Alkų ąžuolo. Pakeliui praeisite linksmais pasakojimais apipintą Saldųjį upelį ir mistiškas Uolkas (Alkų kalvas), ant aukšto upės šlaito stūksančius buvusio Zapalinos palivarko pamatus, dar visai neseniai atrastą Paalkių piliakalnį, priartėsite prie Neries su mitologiniais akmenimis. Keliaudami šiuo takeliu, susipažinsite su įdomiomios Grabijolų kaimo apylinkėmis. Jos kupinos ne tik gražių, “laukinių” gamtovaizdžių, bet ir kadaise žmogaus rankų sukurtų objektų, dabar jau pasiglemžtų gamtos.
Saidės pažintinis pėsčiųjų takas
„Neries ir Saidės bučinys“ (ilgis 0,75 km, trukmė – 1 val.)
Šio trumpo pažintinio tako kertiniai akmenys yra didingas Stirnių piliakalnis bei akmenuota Saidės ir Neries santaka. Stovint ties šių upių susitikimo vieta ir žvelgiant į didžiulius apsamanojusius riedulius vandenyje, stačius upelio slėnio šlaitus ir milžinus medžius, nesunku pasijusti lyg būtum visai ne Lietuvoje. Toks peizažas nėra tipiškas mūsų kraštui, jis labiau primena Skandinavijos šalis.
Šilėnų apylinkių maršrutas
Keliaudami Šilėnų apylinkių maršrutu, susipažinsite su unikaliu Šilėnų kaimu ir miškingomis jo apylinkėmis. Kelionę patogiausia pradėti nuo bažnyčios aikštės Šilėnuose arba nuo automobilių stovėjimo aikštelės prie Naujosios Rėvos piliakalnio. Čia, palikę automobilius, galėsite toliau pėsčiomis keliauti ~6 km ilgio maršrutu. Pirmoje jo dalyje iki Naujosios Rėvos piliakalnio rasite nemaža objektų ir informacinių stendų, o antroji dalis nuo piliakalnio iki Šilėnų kaimo vingiuos paprastu miško keliuku.
Ši vietovė nustebins didžiule kraštovaizdžio įvairove – nuo seno etnokultūrinio Šilėnų kaimo ir miškingų kalvų iki kvapą gniaužiančių Neries slėnio panoramų ir didžiausios parko pelkės. Pakeliui Jūsų laukia stebuklingi šaltiniai, mitologiniai „Trijų brolių“ akmenys Neryje, Naujosios Rėvos piliakalnis su senovės gyvenviete papėdėje, lietuviškų orchidėjų pelkė, seni spygliuočių miškai Neries šlaituose… Ir dar daugiau…
Karmazinų pažintinis pėsčiųjų takas
„Protėvių pėdsakai Neries vingiuose“ (ilgis 6,00 km, trukmė – 3,5 val.)//
Karmazinų pažintinis takas – lyg gausybės ragas: čia stūkso didžiausias Vilniaus apylinkėse pilkapynas, Neris išsilieja į plačiausią savo vagą parko teritorijoje, stūkso aukščiausias skardis su daugiausia laiptelių į jo viršūnę. Čia galima rasti daug vietų su įrengtais stalais, suolais, laužavietėmis bei pavėsinėmis išsikepti kepsnį bei pasidžiaugti miško ir upės darna.
Velniakampio ežero apylinkių orientacinė trasa „Pasiklysk miško glūdumoje“
Jei Jums atrodo, kad Neries regioninį parką jau pažįstate kaip penkis savo pirštus, ir žinote kiekvieną keliuko vingį Dūkštos ar Karmazinų pažintiniuose takuose, siūlome Jums kai ką visiškai kitokio – “laukinę” orientavimosi trasą! Kviečiame išklysti iš rodyklėmis ir informaciniais stendais sužymėtų mūsų parko takų, ir atrasti paslėptas kultūros ir gamtos vertybes patiems, orientuojantis tik pagal pateiktas jų koordinates.
Norintieji keliauti kitaip yra kviečiami žemėlapio, kompaso ir GPS imtuvo pagalba surasti taškus Velniakampio ežero apylinkėse. Trasoje Jūsų laukia 7 mažai žinomi ir retai lankomi objektai, stovyklavietė prie skaidrių Velniakampio ežero vandenų, neišmindyti miško takeliai ir natūrali, mitais apipinta, bet mažai žmogaus rankos liesta gamta.