atgal į sąrašą

Valstybingumo ženklai Vilniaus rajone

Valstybingumo ženklai – iniciatyva, kurioje aprašomos Vilniaus rajono vietovės, susijusios su įvykiais, likusiais pastatais, žmonėmis, gimusiais Vilniaus rajono teritorijoje, čia gyvenusiais arba apsilankiusiais. Nurodomi jų nuopelnai Vilniaus kraštui. Maršrutas skirtas plačiam skaitytojų ratui ir visų pirma – jaunimui. Žemėlapis ir aprašymas gali pasitarnauti ir švietėjiškoje veikloje.

Nemėžis prieš daugelį metų priklausė didiesiems Lietuvos kunigaikščiams. Čia kadaise gyveno Vytautas. XIV amžiuje Didysis Lietuvos Kunigaikštis Vytautas įkurdindavo Totorius pasienyje, prie pilių ir miestų, kad jie saugotų valstybės sieną. 1397 m. Chanas Tochtamyšas su šeima bei būriu ištikimų karių atvyko į Lietuvą. Vytautas apgyvendino Tochtamyšą netoli Vilniaus ir apdovanojo žemėmis. Taip atsirado Nemėžis – didžiausia Lietuvos totorių bendruomenė.
Norime priminti, kad 2021-ieji yra Lietuvos totorių istorijos ir kultūros metais.

Bareikiškių kaime išlikęs namas, kuriame gyveno poetas Vladislavas Sirokomlė (1823–1862). Dvarelyje įrengta memorialinė ekspozicija. Kieme eksponuojamas rašomasis stalas iš girnų akmens – prie jo sėdėdamas poetas sukūrė poemą „Margiris“, kurioje vaizduojami didvyriški lietuvių žygiai.

1838 m. Šalia Rukainių esančiame Kryžkelyje buvo suimtas sukilėlis Simonas Konarskis. Tardomas kaltinimą siekimu atkurti Abiejų Tautų respubliką kaip demokratinę respubliką, prisiėmė sau. Nuteistas mirti, sušaudytas Vilniuje.

Medininkų pilis yra viena iš seniausių Lietuvos pilių, kurios pradžios neatsimena nei tradicija, nei istorija. Manoma, kad tvirtovė buvo pastatyta XIV a. pirmoje pusėje. Pilis buvo vienas iš punktų, gynusių Lietuvos valstybę su sostine Vilniumi nuo kryžiuočių ir Livonijos ordinų agresijos, galimo antpuolio iš Rytų. Vasarą šią vietovę ypač mėgo Algirdas, Vladislavo Jogailos tėvas. Valdant Kazimierui Jogailaičiui, Medininkai tapo karališkąja rezidencija. Šventasis Kazimieras gyveno ar lankėsi Medininkuose iki pat savo mirties 1484 m.

Su Medininkai siejasi liūdni prisiminimai. 1991 m. liepos 31-ąją netoli Medininkų būrys smogikų užpuolė pasienio darbuotojus. Buvo žiauriai nužudyti septyni Lietuvos pasienio kariai ir muitinės darbuotojai. Prie senosios Medininkų muitinės buvo pastatytas juodo granito paminklas su septyniais balto marmuro kryžiais.

Aplink Medininkus driekiasi Medininkų aukštuma. Į pietvakarius nuo Medininkų yra dvi aukščiausios kalvos Lietuvoje – Aukštojas ir Juozapinė. Ant kalvos Aukštojas buvo įrengtas apžvalgos bokštas, informaciniai stendai. Ant Juozapinės kalvos yra didelis akmuo, vadinamas Mindaugo akmeniu. Jis primena apie Mindaugo karūnavimą.

Kontaktai

Vilniaus rajonas

Nuotraukos